Wiersze w mieście to szereg akcji prezentujących najnowszą europejską poezję w przestrzeni publicznej Warszawy. Festiwal trwa od 6. maja do 2. czerwca 2024.

Co może zmienić poezja?
Czasem poezja zmienia wszystko!

Ósma edycja międzynarodowego festiwalu „Wiersze w mieście” odbywa się pod hasłem ZMIANY. Poezja to gatunek szczególnie wrażliwy na rejestrację zmian. Jest pod tym względem szybsza i bardziej czujna niż proza czy eseistyka. – mówi kuratorka akcji, Natalia Malek, poetka i laureatka m.in. Nagrody Literackiej Gdynia. – Ułatwia, czasem w ogóle umożliwia myślenie o przemianach w obrębie naszej codzienności. Samo pisanie łączy się ze zmienianiem, czyli przetwarzaniem żywego doświadczenia w dzieło sztuki. – dodaje.

Podczas festiwalu czytelniczki i czytelnicy poznają wiersze, których tematem są zmiany w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i politycznym, zmiany technologiczne czy klimatyczne, wreszcie – zmiany, które przynosi naszym ciałom oraz naszemu myśleniu czas.

Aż 1/3 prezentowanych w tym roku wierszy została napisana w językach mniejszości narodowych i etnicznych, m.in. w języku baskijskim, katalońskim, kaszubskim, łemkowskim. To efekt myślenia ukierunkowanego na lokalność i różnorodność; chęć zwrócenia uwagi na bogactwo europejskich kultur funkcjonujących na niewielkich, czasem mało znanych szerokiemu odbiorcy obszarach.

W warszawskich księgarniach kameralnych i miejscach kojarzonych z otwartością na literaturę zawisną plakaty z wierszami, które będzie można czytać, oglądać i odwiedzać przez cały czas trwania akcji. Organizatorzy zapraszają też na spacery, czytania i wydarzenia performatywne.

Tradycyjnie już, miłośnicy poezji z całej Polski będą mogli też wziąć udział w konkursach i akcjach specjalnych odbywających się w kanałach społecznościowych Wierszy w mieście.

Od 16 do 26 maja trwa akcja: „Dopisz się do wiersza pod tytułem ZMIANY.” To szansa, by napisać wspólny wiersz z plejadą najbardziej uznanych twórczyń i twórców polskiej sceny literackiej. Poetki i poeci, którzy są związani z tegoroczną edycją festiwalu: Agnieszka Wolny-Hamkało, Bianka Rolando i Mateusz Górniak, Joanna Mueller oraz Piotr Janicki, Olga Rembielińska i Justyna Bargielska wybrali po jednym wersie własnych utworów. Odnosząc się do dowolnego z ich wersów, publiczność akcji napisze własne zwrotki, a z najciekawszych powstanie nowy wiersz – kolektywny, improwizowany i... po prostu zmienny! 1 czerwca poznamy ostateczny kształt tak napisanego utworu i usłyszymy jego zaskakującą interpretację. 

Więcej o akcji: https://bit.ly/WWM_akcjaspecjalna 

Program wydarzeń towarzyszących:

8 maja | środa | g. 19.00

Performans poetycki Agnieszki Wolny-Hamkało, ​​poetki, autorki powieści i sztuk teatralnych wystawianych m.in. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie i Teatrze Polskim we Wrocławiu. Autorce będzie towarzyszyć duet Ikarvs.

Miejsce: galeria lokal_30, ul. Wilcza 29A/12, Warszawa 


13 maja | poniedziałek | godz. 19:00 

Inauguracyjne spotkanie Wierszy w mieście, w którym wezmą udział Bianka Rolando, poetka i artystka sztuk wizualnych znana ze swobodnego korzystania z różnych mediów artystycznych, oraz Mateusz Górniak, pisarz i dramaturg, za swoje powieści nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Dyskusję i czytanie „wierszy z miasta” moderuje Natalia Malek, kuratorka akcji.

Miejsce: Dom Literatury, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89, Warszawa 

14 maja | wtorek | godz. 18.00 

Spacer literacko-osobisty po Grochowie pod przewodnictwem Joanny Mueller, poetki, autorki książek dla dzieci i eseistki, laureatki Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości i – od wielu lat – miłośniczki prawobrzeżnej Warszawy.

Miejsce: punktem zbiórki jest przystanek autobusowy przy ul. Zakole na Rondzie Wiatraczna, spacer trwa około 60 minut i kończy się w klubokawiarni Kicia Kocia.  

20 maja | poniedziałek | godz. 19.00

Performance poetycko-didżejski Piotra Janickiego, autora sześciu książek poetyckich, którego eksperymentalna i osobna dykcja została nagrodzona m.in. Nagrodą Literacką Gdynia, oraz duetu tworzonego przez poetkę i DJ-kę Olgę Rembielińską, a.k.a. DJ Yellow Manulę oraz Jamala. O, nietrwała rzeźbo wdechu! O usta z trzech warg: (1) WIERSZY W MIEŚCIE, (2) jego ósmej edycji pt. ZMIANY oraz (3) DNIA PŁYNÓW DO MYCIA NACZYŃ – i jakiż to pocałunek!

Miejsce: Galeria Turnus na Wolskiej, Wolska 46/48, Warszawa 

26 maja | niedziela | g. 16:00

Warsztaty na styku poezji i przekładu z Natalią Malek, poetką, tłumaczką i kuratorką fesrwalu. Poszukamy odpowiedzi na pytania: jak pracować redakcyjnie z wierszami oraz na co zwracać uwagę, przekładając teksty poetyckie. Wiedza ta może przydać się też do pisania własnych wierszy.

Miejsce: Dom Literatury – sala PEN Clubu, Krakowskie Przedmieście 87/89, Warszawa


Kuratorką 8. edycji Wierszy w mieście jest Natalia Malek

NATALIA MALEK (1988)

polska poetka, tłumaczka, z wykształcenia amerykanistka. Wydała pięć książek poetyckich: Pracowite popołudnia (2010), Szaber (2014), Kord (2017), Karapaks (2020) i ostatnio Obręcze (2022). Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody im. Adama Włodka, nominowana także do Nagrody Literackiej Nike (2023), Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2018) i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2021, 2023). 

 

Tegorocznych wierszy szukajcie w księgarniach:
 

Najlepsza. Księgarnia, ul. Augusta Cieszkowskiego 1/3, Warszawa

Bajbuk, ul. Zwycięzców 24, Warszawa    

Bookoff. Księgarnia Artystyczna, ul. Ogrodowa 7, Warszawa

Księgarnia Czarnego, al. Jana Pawła II 45A lok. 56, Warszawa

Wrzenie Świata, ul. Gałczyńskiego 7, Warszawa

Antykwariat Zakładka, ul. Inżynierska 1 lok. 53, Warszawa    

Jak wam się podoba, ul. Emilii Plater 4, Warszawa

Pardon, To Tu, al. Armii Ludowej 14, Warszawa    

Bęc Księgarnia, ul. Mokotowska 65, Warszawa    

Tarabuk, ul. Jazdów 2, Warszawa

Główna Księgarnia Naukowa im. B. Prusa, ul. Krakowskie Przedmieście 7, Warszawa    

Moda na czytanie, ul. Broniewskiego 7, Warszawa    

Nowa Księgarnia, ul. Madalińskiego 10/16, Warszawa